Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme.  To je ta lepší zpráva. Ta horší je, že spolu s vámi tam bude dalších deset, pravděpodobně také kvalitních uchazečů.  To ovšem neznamená, že právě vy nemůžete požadovanou pracovní pozici získat. Právě naopak. Věříme, že můžete být těmi nejlepšími kandidáty. Proč? Protože osobní pohovor je hra, která má svá přesně stanovená pravidla.

Pokud tyto pravidla ovládáte, dává vám to automatickou výhodu prvního tahu. Bez ohledu na to, kdo bude na pohovoru vašim soupeřem, pracovní místo získáte vy, protože my vás připravíme na to, co se od vás očekává. Nemusíte být nutně nejlepší, stačí, když budete připraveni. Pravidla hry vás vždy naučí nejlíp strůjce hry. V tomto případě Personální ředitelka, která sama připravuje a vyhodnocuje řadu pohovorů. Ví, na co se zaměstnavatel nejčastěji ptá, co chce slyšet a na co naopak v žádném případě nesmíte ani pomyslet, natož to vyslovit. Personální ředitelka dokonale ovládá pravidla hry pohovoru a může vám je předat.

Bohužel celý systém funguje i naopak. Pokud nebudete dostatečně připraveni, nedokážete své schopnosti správně a včas prezentovat, stane se vám, že pracovní místo získá někdo, kdo ve skutečnosti nemusí dosahovat ani části vašich kvalit, nicméně, ví, co se od něj na pohovoru očekává. Určitě si sami vzpomenete na několik situací, kdy jste stali svědkem, že pracovní místo získal někdo, o jehož kompetencích jste pochybovali. Možná jste se sami sebe ptali, proč jenom zrovna on získal tuto práci? Mohlo vás napadnout, že to může být jen důsledek protekce, ale ne vždy tomu tak muselo být.  Například Personální ředitelka se v různých společnostech setkala s řadou zaměstnanců,  jejichž schopnosti neodpovídali požadavkům na pracovní pozici. Nejednalo se přitom o žádnou protekci, prostě jen dokázali správně proplout pohovorem.

Musíme si uvědomit, že personalista organizuje pohovory na nejrůznější pozice. Jeden den hledá asistentku, druhý den manažera, třetí den obchodníka apod. V důsledku toho je jasné, že musí rozumět všemu. Ale kdo rozumí všemu, většinou nerozumí ničemu. Průřez schopností a znalostí personalisty musí být natolik široký, že nelze obsáhnout detailně žádný obor. Personalista má proto přehled o všech pozicích, ale pokud jste odborníci v určitém oboru, velice rychle poznáte, že jeho znalosti ve vaší oblasti působení jsou pouze povrchní. A je to v pořádku, protože žádný člověk na světě nemůže detailně rozumět každé lidské činnosti. A z hlediska efektivity není možné, aby na každou pozici byl určen zvláštní personalista.  Personalisté proto vynikají výborným všeobecným přehledem, zároveň ale proto ne vždy mohou zvládnout docenit váš skutečný přínos v oboru. Nemá cenu to chtít změnit, nebylo by to pro společnost efektivní, ale především není to ani možné. Možné je se přizpůsobit.

Když znáte pravidla hry a přizpůsobíte se, pak personalistu porazíte jeho vlastními zbraněmi. Pak pro zaměstnavatele nastává ideální situace, kdy ve vás získá kvalitního odborníka s vysokými prezentačními schopnostmi.

Životopis a motivační dopis jsou velice důležité dokumenty. Jedná se o dobré stavebné základy. Ale pouze stavební základy samy o sobě, ať jsou sebelepší, dům nevytvoří. I když se bez nich neobejdete, k nastěhování to ještě není. A stejné je to i v případě pohovorů. Kvalitní životopis a motivační dopis tvoří základ, propustku na pohovor. Ale nesmíme zapomenut, že spolu s vámi tuto volnou vstupenku obdrželo ještě několik dalších šťastlivců.  Jenže hlavní cena je jen jedna. Je proto nutné nic nepodcenit a kvalitně se připravit. Využijte služeb Personální ředitelky, které vás naučí, jak úspěšně projít pohovorem.

Příprava na pohovor

1000 hodinová sazba
  • zjistíte, na co se vás bude personalista ptát
  • jak mu správně odpovědět
  • jak personalistu ovlivnit, aby si myslel to, co chcete vy

Individuální příprava na pracovní pohovor personální ředitelkou

Objednat