Věděli jste, že soudy ročně řeší až 900 případů výpovědí, s kterými zaměstnanec nesouhlasí? A asi v každé třetí výpovědi dá nakonec za pravdu zaměstnanci? Co to pak znamená pro firmu? Musí zaměstnance nejen zpět zaměstnat na původní pozici, ale ještě mu vyplatit ušlou mzdu. A protože se spory mnohdy táhnou i několik měsíců, jedná se i o stovky tisíc.

Stejně tak jako nábor, je i velice drahá výpověď. Pokud neodhalíte chybu zaměstnance včas, zaplatíme mu odstupné dle počtu odpracovaných let. Ale umět dát výpověď je umění, chůze po tenkém ledu. Zaměstnavatel se vystavuje hned dvěma rizikům. Zaměstnanec, se kterým se loučíme, může poškozovat dobrou pověst vaší firmy. A pokud je trochu chytrý, najde skulinku ve způsobu podání výpovědi ze strany zaměstnavatele. Vždy se něco najde a soud většinou v tomto státě je na straně zaměstnance. Zaměstnanec přišel o práci, nemá co ztratit a může se soudit. Pokud prokáže, že jste udělali chybu, musíte ho vzít zpátky a nahradit mu ušlý zisk. Takový spor se může táhnout klidně i měsíce. Ale zaměstnanec nemá, co ztratit. Pokud vyhraje, každý měsíc, o který spor probíhal déle, se mu finančně vyplatí, vám naopak pěkně prodraží. Počítejte s námi. Pokud je průměrná mzda například 24 626 korun a průměrná délka takového soudu je 12 měsíců, musíte mu zaplatit tedy v průměru 295 512 Kč. A to nepočítám poplatky za právníka a soudní výlohy. Stačí, pokud zaměstnanec řekne, že v době výpovědi vám nerozuměl a přinese potvrzení od lékaře, že skutečně nedoslýchá. Kuriózní důvod na to, aby nebyla výpověď platná, že? Zdá se vám to nespravedlivé? Vždyť že neslyšíte dobře, sehraje i každý podprůměrný herec. Ale to je případ z praxe.
Výpověď je nepříjemná a citlivá záležitost pro obě strany. Pokud chcete mít jistotu, že pro vás nebude mít další následky v podobě obsílky k soudu nebo pomluv u ostatních zaměstnanců či firem, využijte služeb naší Personální ředitelky. Mezi její zkušenosti patří i tato nepříjemná věc, kterou lze ovšem i tak vyřešit diplomaticky a slušně pro obě strany. Personální ředitelka ošetří a zajistí hladký průběh výpovědi, bez dalších právních následků, s citlivostí a ohledem na situaci zaměstnance.