Státní inspektorát práce (SUIP) je právem obávaným strašákem všech zaměstnavatelů. Kontroloři přichází většinou nečekaně, neohlášeně a jen málokdy odejdou s prázdnou. Pokuty, které zaměstnavatelům udělují, se mnohdy vyšplhají až na miliónové částky. Postihováni nejsou pouze firmy, které úmyslně porušují zákon, ale také společnosti, které pouze podcení situaci a z nevědomosti se dopouští zdánlivě banálního porušení zákona, o kterém například ani sami nevědí. Bohužel za něj i tak musí tvrdě zaplatit. Měsíčně tak inspektorát práce provede téměř 3 tisíce kontrol a uloží více než 11 miliónů korun pokut.

Černého Petra a návštěvu inspektorátu si firmy mohou vytáhnout zcela náhodně, kdy inspektorát práce provádí nahodilé kontroly. Mnohem častějším případem je, že za kontrolou stojí konkrétní osoba. Většinou se jedná o nespokojeného současného či již bývalého zaměstnance, které z různých důvodů touží svého zaměstnavatele poškodit. V některých případech je přesvědčen o krácení svých práv, v jiných případech se jedná pouze o pomstu, závist nebo osobní nepřátelství a touhu znepříjemnit zaměstnavateli život. Udání, často anonymní, odstartuje detailní kontrolu zaměstnavatele. Tato kontrola pak vnáší na pracoviště zaměstnavatele nepříjemný pocit nejistoty, podezření, dohledu, zároveň zdrží zaměstnavatele od produktivní činnosti, které se potřebuje věnovat a místo toho jen zpracovává a zasílá výkazy ke kontrole úředníkům. Již jen toto stojí zaměstnavatele peníze. Délka trvání kontroly bývá minimálně několik týdnů nebo dokonce i měsíců. Za kontrolou někdy stojí i konkurenční boj firem.

Ideální je, pokud se na kontrolu myslí ještě předtím než úředníci zaklepou na dveře. Jedině tak může zaměstnavatel předejít případným chybám z nevědomosti ale zároveň nastavit procesy tak, aby vyhovovaly jeho požadavkům a přitom neporušovaly zákon. Toto vyžaduje nejen detailní znalost legislativy, ale především řadu let zkušeností a schopnost odborně, ale kreativně přemýšlet. Jedná se o největší specializaci naší Personální ředitelky, která běžně řeší podobné případy a přesně ví, co úředníci hledají. Podobné typy kontrol jsou proto pro ni rutinní záležitostí. Doporučujeme předcházet kontrolám objednáním služby Externí personální ředitelka a mít tak jistotu správných, pro zaměstnavatele přesto výhodných nastavení procesů. V případě, že již kontrola probíhá, není však stále nic ztraceno! Spoustu věcí lze napravit, předejít jim nebo vhodně prezentovat. Kontaktujte naši Personální ředitelku a ona vás provede kontrolou bez újmy a ztráty. Ve všech případech kontrol, které Personální ředitelka řešila, měla 100% úspěšnost. Pokud nechcete patřit mezi firmy, kterou pokutou nedobrovolně podpoří stát, obraťte se na nás.