– NEBO –

VAŠE ODPOVĚDI NAJDETE ZDE:

?
Dobrý den, shlédla jsem Váš internetový kurz na seduo.cz ohledně těhotenství a mateřství a chtěla bych se Vás zeptat. Při prvním těhotenstvím jsem byla OSVČ a tudíž jsem rodičovskou dovolenou dostala na 4 roky. Malé jsou teď dva roky jsem 13 měsíců zaměstnaná a jsem znovu těhotná.(8 týdnů) Mohu si urychlit čerpání příspěvku na první dítě? Nebo na to nemám nárok. Děkuji W.
!Dobrý den, vážená paní W.

Děkujeme za Váš dotaz do personální poradny. Jsem ráda, že jste shlédla náš kurz a věřím, že se Vám líbil. V současné době platí, že pokud nelze žádnému z rodičů stanovit k datu narození dítěte denní vyměřovací základ, náleží jim rodičovský příspěvek bez možnosti volby v pevně stanovených částkách do 4 let věku dítěte. Proto si bohužel o změnu rychlosti čerpání rodičovského příspvěku požádat nemůžete. Toto ustanovení se mělo k novému roku změnit, ale bohužel návrh zákona neprošel Poslaneckou sněmovnou ČR. A pokud vzejde v platnost, očekává se to až na konci roku 2017.

Přeji Vám hodně štěstí a zdravé miminko.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den paní Ireno, právě jsem dokončila Váš kurz a získala certifikát na stránkách seduo.Ovšem je ještě pár věcí, kterými si nejsem jistá, proto Vás prosím o radu. Moje situace: Jsem zaměstnaná již rok a půl na dobu určitou, ale jsem těhotná.Díky fyz.namáhavé práci a tím spojená rizika i okolnosti mě donutily být na neschopence.A teď mě zajímá… Budu mít nárok na mateřskou, i když na neschopence jsem od cca 20.11.2016, smlouva se zaměstnavatelem mi zaniká k 22.3.2017, ale termín porodu mám 12.6.2017? Tím pádem je možnost jít na mateřskou nejdříve 12.4.? Co ty cca 3 týdny, kdy budu muset jít UP?Bude v tom problém?Moc děkuji za radu a s pozdravem Petra.
!Dobrý den,

ano, ikdyž jste na neschopence, budete mít nárok na mateřskou. Dokonce to ani neznamená, že budete mít nižší mateřskou než kdybyste pracovala. Penežitý příspěvek v mateřství se Vám počítá ze mzdy, nikoliv z nemocenské. Důležité je, abyste splnila podmínku pro získání mateřské. 1.Účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
2. V době podání žádosti o PPM být účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti (zaměstnání).
Domnívám se, že se na Vás bude vztahovat ochranná lhůta, protože na mateřskou dovolenou nastoupíte dříve než uplyne 180 dní od ukončení vašeho pracovního poměru.

Přeji Vám klidné těhotenství a zdravé miminko.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den, viděla jsem Váš kurz peníze pro rodiče: právní rádce pro těhotné a matky, a ráda bych se zeptala na dočerpání dovolené po mateřské dovolené. Mám právo na dovolenou za celý kalendářní rok nebo pouze za dobu než jdu na mateřskou dovolenou? Termín na MD mám v červnu. Mohu si nárokovat tedy dovolenou pouze do června nebo za celý rok 2017? A ještě jedna otázka. Pokud mám do konce února smlouvu na dobu určitou, ale již mám podepsaný dodatek, že si mi smlouva prodlužuje od 1.3. na dobu neurčitou, mohu již oznámit své těhotenství a nemusím se bát, že mi pracovní poměr ukončí? Dodatek je platný a nemůže ho zrušit? Moc Vám Děkuji Miroslava 
!Dobrý den. Pokud pracujete nepřetržitě u jednoho zaměstnavatele minimálně 60 dnů, přísluší Vám dovolená za celý kalendářní rok. Pokud tuto podmínku splňujete, budete si nárokovat celý rok 2017. Pokud máte dodatek podepsaný oběma stranami, s předstihem, pak by k odstoupení mělo být správně potřeba souhlasu obou stran. V opačném případě lze konání zaměstnavatele právně napadnout.

Přeji Vám hodně štěstí a zdravé miminko

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den, paní ředitelko, moc se mi líbil Váš kurz na seduo.cz a obdivuji, že se Vám podařilo skloubit přírůstek do rodiny a zaměstnání. Měla bych ještě doplňující dotaz. Mateřská dovolená mi končí teď, v polovině ledna. Se zaměstnavatelem jsme domluveni, že po Novém roce zašlu žádost na čerpání dovolené od něj, zbylo mi asi 27 dnů. Jen nevím, zda musím po skončení mateřské čerpat nejprve dovolenou od zaměstnavatele a až poté nástup na rodičovskou nebo mohu začít čerpat rodičovskou i tu od zaměstnavatele zároveň. Je nějaká varianta výhodnější? Brzy bychom chtěli další dítě, tak by vyhovovala ta druhá možnost, abych tak přišla o méně peněz. Četla jsem také, že je už několik měsíců v jednání zrychlené čerpání rodičovského příspěvku už během jednoho roku. Nevíte náhodou, zda nejsou ohledně této věci nějaké novinky? Děkuji za odpověď, Kristýna
!Dobrý den, paní Krystýno.

Děkuji za milá slova. Jsem ráda, že se vám můj kurz líbil.
Obě dvě dovolené se čerpají zároveň. Požádejte zaměstnavatele, co nejdříve po ukončení mateřské dovolené, o čerpání zbytku vaší dovolené. Současně vám poběží i rodičovská dovolená. Chápu, že se to zdá nelogické, ale je to tak. Nejvýhodnější je, pokud čerpáte dovolenou ihned po ukončení mateřské dovolené. Na rodičovskou dovolenou to nemá žádný vliv. V žádném případě neřešte dovolenou až po rodičovské dovolené, to je  finančně nejméně výhodná alternativa.
Od roku 2017 by se mohl rodičovský příspěvek vyčerpat rychleji ve vyšších měsíčních částkách. Zatímco teď jste celkový rodičovský příspěvek mohli vyčerpat nejdříve za dva roky, nyní by na to měl stačit půl rok. Celková výše tohoto příspěvku zůstává stejná.
Hodně štěstí.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Prosim sdělte mi zda musím zaměstnavateli oznámit kde budu trávit svoji dovolenou. Děkuji
!Dobrý den, tuto informaci nemusíte sdělovat nikomu. Hezký den.
?
Dobrý den, měla bych takový dotaz. Když podám výpověď např. k 31.1. a tento rok mám ještě v nynější firmě nárok na 22 dnů dovolené, mohu si tedy ten jeden měsíc ve výpovědní lhůtě vybrat dovolenou, že bych tedy v nynější firmě zůstala jen jeden měsíc? Zároveň se chci zeptat, zda je možné, že bych v průběhu té dovolené, kterou bych si vybírala ve firmě z které odcházím, již podepsala smlouvu jinde, tedy 1.3. a pracovala už na hlavní poměr i jinde? Omlouvám se za zmatený popis, snad to bude aspoŇ trochu pochopitelné. Děkuji moc za odpověď, Romana
!Dobrý den, paní Romano,

ano, ve výpovědní lhůtě můžete čerpat dovolenou. A zároveň můžete mít současně podepsané dvě pracovní smlouvy. Tzn. teoreticky můžete čerpat dovolenou, přitom již být zaměstnaná jinde.
Hodně štěstí
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, jsem zaměstnaná se smlouvou na dobu určitou, která končí v říjnu 2017. Planuji miminko, těhotná zatím nejsem. Pokud by vše vyšlo a já otěhotněla, budu v době konce mé smlouvy těhotná. Zanikne s největší pravděpodobností i můj pracovní poměr. Jak je to s vyplácením mateřské a rodičovské dovolené? děkuji. S.
!Dobrý den, paní S.

Bohužel, pokud máte smlouvu na dobu určitou, je pracovní poměr ukončen v den, kdy Vám smluvně má skončit spolupráce. A to bez ohledu na to, pokud budete těhotná. Ikdyby se stalo, že byste nastupovala na matřeskou dovolenou v době, kdy již nebudete zaměstnána, máte právo na mateřskou i rodičovskou. Nicmeně je nutné splnit podmínky. Jestli je splníte, závisí předevevším na tom, kdy otěhotníte. Ve vašem případě čím dříve, tím lépe.
Hezký den.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den. Chci se zeptat, pokud žena má exekuci – vztahuje se na mateřský a rodičovský příspěvek tato exekuce také?
!Dobrý den,

ano, exekuce se vztahuje i na mateřský a rodičovský příspěvek.

Hezký den.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
dobrý den, jsem 4 roky ve státním podniku SVS a mám dobu určitou, končí mně 30. listopadu. musím skončit v zaměstnání. Jsem důchodkyně , je mně 62 a pobírám důchod. Otázka, kdybych marodila týden před skončení určité doby, tj. asi 25. 11. 2016, dostanu alespoň 3 měsíce plat ze zaměstnání? děkuji Petra
!Dobrý den, vážená paní Petro.

Pokud půjdete na neschopenku před ukončením pracovního poměru, který byl uzavřen na dobu určitou, budete oficiálně zaměstnancem do chvíle než neschopenku ukončíte. Nicmeně, jakmile budete uschopněna Váš pracovní poměr automaticky končí. Váš zaměstnavatel k Vám nemá žádnou platební povinnost.
Hezký den.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, chtěla bych se optat, v roce 2011 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, ale pracovní poměr byl ukončen až v roce 2015, to znamená, že do CV napíši, že jsem pracovala až do roku 2015 mám pravdu? A ještě otázka, od roku 2015 jsem vedena jako osoba pečující o osobu blízkou ( syna ) a teď hledám práci. Malý jž chodí do školky, takže mohu konečně do práce . V CV vůbec namám uveden rok 2016, tak aby si neřekli, že se flakám doma 🙁 Nevím ,zda tam něco napsat, nebo říci až případně na pohovoru. Děkuji za odpověď
!Dobrý den, Eriko.

Děkujeme za Váš dotaz do naší poradny. V době rodičovské dovolené jste stále zaměstnancem společnosti. To znamena klidně můžete uvést, že jste pracovala do roku 2015. Rok 2016 bych neuváděla. Pokud uvedete péči o osobu blízkou, vzbudí to v zaměstnavateli obavy a otázky, co je tím přesně myšleno, jak vážné zdravotní důvody jste řešila a jestli nebudou mít vliv také na vaši případnou spolupráci. Doporučuji tedy spíše vyčkat, až a jestli se Vás zeptají na pohovoru.
Hodně štěstí.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, ráda bych využila Vaší poradny. Řeším aktuální problém. Jsem osvč hlavní, neplátce DPH v čr, běžne uzavírám s brigádníky DPP na brigády nejvíce do 5 tisíc výdělku za měsíc. nyní se mi naskytla situace mít brígádníky slováky přímo na slovensku. Chtěla jsem se zeptat jestli mohu postupovat stejně jako tady nebo úplně jinak. Tzn jestli mohu podepsat DPP českou se slovákem, nechat mu podepsat “růžové prohlášení” slevu poplatníka daně, a odvézt daň českému FU bez podepsání tohoto prohlášení. + jestli je nutné něco změnit, ohlásit FU podat přehled apod. Nebo jestli je to vše úplně jinak. moc děkuji za rychlou radu. Opravdu nevím kde bych se lépe mohla na tuto skutečnost zeptat.
!Dobrý den, vážená paní S.

Děkujeme za Váš dotaz do naší poradny. Prioritně se zabýváme pouze pracovním právem, proto Vám mohu sdělit odpověď pouze v oblasti spadající do této problematiky. Obecně při zaměstnávání cizinců z EU je nutné nejpozději v den nástupu nahlásit jejich nástup na předepsaném formuláři na příslušném úřadu práce.
Hezký den.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Výpověď – Dobry den, před cca 7lety jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následně na rodičovskou (varianta 3 roky). Po skončení této doby mě zaměstnavatel dal výpověď z důvodu nadbytečosti (§52 ods.1 písm.c) zák.262/2006 Sb.), kdy jsem měla odpracovat 2 měsíce (práce z domu) a dostat 3 měsíční odstupné. 4 dny před skončením 2 měsíční lhůty jsem zaměstnavatele informovala (a doložila dokladem od gynekoložky), že jsem těhotná. Můj dotaz je: Výpovědní lhůta se mi zastavila a bude pokračovat po skončení druhé rodičovské dovolené nebo jak to bude? Absolvovala jsem dnes Váš kurz na Seduo a tam bylo, že výpověď je neplatná. Tak by mě zajímalo, jak to nyní bude (v únoru se bude blížit konec druhé rodičovské dovolené). Děkuji předem za Vaši odpověď. Hezký den 🙂 Jana Z.
!Dobrý den, vážená paní Jano.

Rozhodující je Váš stav ve dne, kdy jste obdržela výpověď. Pokud jste již v té době byla prokazatelně těhotná (ikdyby jste to nevěděla) je výpověď neplatná. Pokud jste otěhotněla až v průběhu výpovědní lhůty, pak výpověď zůstává platnou. Nicméně se pozastavuje a znovu poběží po návratu z rodičovské dovolené. Tím pádem se ale také odsouvá výplata vašeho odstupného. Na žádost zaměstnance lze nechat výpovědní lhůtu i nadále běžet a a získat následně odstupné.
Přeji hodně štěstí a zdravé miminko
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dostala jsem výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně.Nenastoupila jsem po nemocenské do zaměstnání.Dále jsem pak narodila ještě 3/4 roku a dostala ČID.Blíží se konec léčení a já si budu hledat novou práci.(jsem prodavačka).Zaměstná mě někdo nebo budu do konce života bez zaměstnání? Prosím o radu. Děkuji
!Dobrý den, vážená paní K.

Nevím, proč se obáváte, že byste již nesehnala práci. Pokud kvůli ČID, tak pro spoustu zaměstnavatalů je toto naopak výhoda. Dle zákona firma o více než 25 zaměstnancích má povinnost tzv. náhradního plnění. To znamená, je pro ni výhodné mít OZP zaměstnance. Pokud jich nemá zákonem stanovený dostatečný počet, musí povinně nakupovat v zákonem stanoveném rozsahu u firem, které mají více než polovinu OZP zaměstnanců. Další možností je  odvést povinný odvod do státní kasy. Proto se firmy snaží doplnit řady svých zaměstnanců také OZP, což je pro ně nejvýhodnější řešení náhradního plnění.
Pokud se obáváte, že nezískáte novou práci kvůli hrubému porušení pracovní kázně, pak i toto je věc řešitelná. Ačkoliv, opravdu nepůsobí důvěryhodně a seriózně, pokud bez omluvy ukončíte pracovní neschopnost a již nenastoupíte do práce. Věc by bylo lépe řešit dovolenou či neplaceným volnem.  Neznám detaily tohoto případu, nicméne obecně platí, že několika málo denní neomluvená absence nebývá důvodem pro ukončení pracovního poměru z důvodu hrubého porušení kázně. A bylo by možné tedy tento postup zaměstnavatele soudně napadnout. Ovšem k tomu se nelze vyjádřit bez konkrétní znalosti situace. Pokud byste si přála právní rozbor případu, můžete se na mě obrátit.
Záznam o hrubém porušení pracovní kázně máte pouze v zápočtovém listě (ZL). Výpověď jako takovou novému zaměstnavateli nepředkládáte. Na pohovoru se o tom zmiňovat nemusíte. Při nástupu bude sice  ZL součástí doložení nástupních materiálů, je však možné, že tomuto nebudou věnovat pozornost a věc sami přehlednou. Dokládá se poslední rok vašeho pracovního života. Tzn. za určitou dobu již ani nebudete tento ZL nikde předkládat. Pokud však nechcete působit neseriózně, dala bych si rozhodně na takové jednaní příště pozor. Zbytečně Vám to poškozuje Vaši důvěryhodnost.
Jsem přesvědčená, že vhodnou práci naleznete. Chce to jen čas, trpělivost a především kvalitní CV i přípravu na pohovor. S Vašim CV a přípravou na pohovor Vám mohu pomoci. Pokud máte zájem, neváhejte mě kontaktovat.
Hodně zdraví a štěstí při hledání nové práce.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, mám dotaz pracovala jsem 14 měsíců na dpč a moje hrubá mzda v průměru je 14500 kč a nyní pracuji 1rok na HPP a tam mám 26000 hrubého. Veškeré odvody jsou zaplacené. Mám nárok na mateřskou dovoleno nebo budu muset nastoupit hned už na rodičovskou? Děkuji K.Z.
!Dobrý den, paní Z.

Nárok na mateřskou máte, pokud v okamžiku jejího nástupu budete zaměstnaná (nebo v ochranné lhůte 180 dnů po zániku nemocenského pojištění- tedy ve vašem případě po rozvázání pracovního poměru, pokud by k němu došlo). Zároveň musíte být učastnicí nemocenského pojištění  (počítá se do toho tedy DPČ i vaše současné HPP) alespon 270 dní před nástupem na mateřskou.
Přeji hodně štěstí a zdravé miminko.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, prošla jsem si Vaším kurzem na stránkách seduo.cz ohledně mateřství a financí. Ráda bych se ale ještě zeptala, zda je možné nějakým způsobem pobírat PPM, v případě, že mám úspěšně ukončené studium na střední škole a nastupuji do třetího ročníku Univerzity. Nacházím se v prvním trimestru těhotenství a v případě, že si začnu sama platit nemocenskou, bych se asi už nevešla do 270 dní. Přítel pracuje jako OSVČ a dobrovolnou nemocenskou si také neplatí. Má ale úspěšně ukončené studium Bc. Dalo by se to nějak skloubit? V případě, že by bylo možné PPM pobírat, kam mám žádanku zanést? Mnohokrát děkuji za odpověď
!Dobrý den, Štěpánko.

Bohužel, pokud jste nikdy nepracovala a jste studentkou, vztahuje se na vás pouze rodičovský příspěvek od narození dítěte. Jedinou možnosti je, pokud by na mateřskou šel váš partner, ale ten, jak jsem z popisu vaší situace pochopila, bohužel také nesplňuje podmínky. Ukončení studia na mateřskou nemá vliv.
Přeji hodně štěstí a zdravé miminko.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den, nastoupila jsem na HPP do firmy, kde jsem pracovala cca 14 dnů /předtím brigáda DPP/ – 1 měsíc. Nicméně při přechodu na HPP mě přítel překvapil s tím, že nám zařídil dovolenou v Chorvatsku – vhledem k tomu, že se mi ve firmě líbilo, chtěla jsem se domluvit na neplaceném volnu /6 prac.dnů/ nebo dovolené – vše podléhalo schválení šéfa, který jako jediný o tom mohl rozhodnout, nicméně se vracel 1 prac. den před mým odjezdem na dovolenou. Doufala jsem, že mi schválí, nicméně jedna z kolegyň následně začala “protestovat” , aby mi volno či dovolená schválená nebyla. Šéf tedy na její naléhání volno či dovolenou zamítl- oznámila jsem mu, že je to nelehké rozhodnutí a že ho budu informovat. Vzhledem k uhrazené dovolené a dalším okolnostem jsem se rozhodla pro dovolenou – volala jsem to šéfovi nicméně měl další hovor a já se již měla balit na cestu – poděkovala jsem mu a informovala ho sms zprávou + kolegyni v práci. Odjela jsem na dovolenou, čas plynul a já měla angínu, takže jsem personalistce oznámila, že se teď nemuzu dostavit k ukončení, že ji pak budu kontaktovat – po 1 měsíci od dovolené mi přišel dopis – okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele z důvodu neomluvené absence od 15.7 -1.8 – zůstala jsem v šoku, opravdu jsem si neuvědomila, že jsem učinila něco špatného – nadřízeného jsem informovala a myslela jsem, že podnikl vše potřebné, aby byl prac.proces ukončen dohodou či z mojí strany. Mam ještě volat na personální oddělení a vše jim vysvětlit, paragraf 55 se mi zdá přehnaný. Prosím o info, zda -li se tato informace někde eviduje – již cca 5 let pracuji i jako OSVČ, může mě ohrozit tento paragraf pri hledání budoucí zaměstnání ? Děkuji moc za inforamaci
!Dobrý den, paní Moniko.

pracovní poměr musí být ukončen písemně, pokud jste tak neučinila, tak byl zcela platný. Pokud jste nepřišla do práce, musíte svoji absenci doložit neschopenkou, pokud jste tak neučinila, tak jsou dny skutečně považovány za neomluvenou absenci. Zaměstnavatel tak  měl plné právo vám neomluvenou absenci dát. Samozřejmě, šlo by to řešit i neplaceným volnem, ale na to  by musel zaměstnavatel přistoupit. Ústní dohoda o rozvázání pracovního poměru je neplatná.
Pokud se jedná  skutečně  o to, že s Vámi kvůli neomluvené absenci rozvázali pracovní poměr za hrubé porušení pracovní kázně §55, tak Vás to může opravdu poškodit. Na úřadu práce nemáte nárok na podporu a nový zaměstnavatel bude tímto faktem přinejmenším znepokojen, může vám to komplikovat situaci při hledání nového zaměstnání. Jako uchazeč o zaměstnání se budete jevit jako problematická. Zákoník práce přesně nedefinuje, co je hrubé porušení pracovní kázně. Zaměstnavatel si to tedy může zdánlivě ohodnotit  sám. Jediná obrana je v případě, že s ním nesouhlasíte, žaloba k soudu, která může uznat Vaši výpověď neplatnou. V takovém případě by Vám náleželo odškodné za dny, co nebudete u něj pracovat, následně by Vás musel znovu přijmout do pracovního poměru. Nelze však s jistotou říct, jak by soud rozhodl. Jak jsem již uvedla přesná definice hrubého porušení pracovní kázně neexistuje. Rozhodoval by se na základě dostupné soudní judikatury, tedy podobných případů, které již soudil někdo jiný a rozhodl. Já osobně bych se domnívala, že tento počet dnů na hrubé porušení pracovní kázně není dostačující, soud však může rozhodnout zcela jinak. Je to z velké části velmi subjektivní, tím, že to zákonem není přesně stanoveno.
Doporučuji se dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Je možné, že Vaši žádosti vyhoví, pokud jej upozorníte, že výpověď napadnete u soudu.
Hodně štěstí
Bc Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den paní Ireno, viděla jsem Váš e-lerningový kurz na seduo.cz a moc se mi líbil. Chtěla bych Vás požádat o upřesnění ohledně dočerpání dovolené po ukončení mateřské dovolené. Nastoupila jsem na MD 1.7.2016. Nemám dočerpanou dovolenou za 2015 a ještě jsem nezačala čerpat dovolenou za rok 2016. Mám písemně požádat zaměstnavatele o čerpání dovolené nebo o proplacení dovolené? Nebo čerpání dovolené v mém případě automaticky znamená proplacení, když po MD nastoupím plynule na rodičovskou? Nevím, jak to správně sepsat, aby to pro mě bylo finančně nejvýhodnější. Děkuji za radu. Přeji hezký den. Martina H.
!Dobrý den, paní Martino.

Jsem opravdu ráda, že se Vám náš kurz na seduo.cz líbil.

Proplatit dovolenou nelze. Tento termín se v mzdové agendě nepoužívá.  Muzete ji pouze vyčerpat. V praxi to má však stejný důsledek- přijdou vám peníze na účet. Je nutné, abyste zaměstnavatele po ukončení mateřské dovolené písemně požádala o dočerpání dovolené.  Pokud to neuděláte, zaměstnavatel to automaticky za Vás sám neprovede. Vy budete na rodičovské dovolené a na účet vám přijdou peníze za doposud nevyčerpané dny dovolené. V případě, že si nepožádáte o vyčerpání dovolené ihned po mateřské, budete ji moci čerpat až po rodičovské dovolené, ale to se vám bude její výše počítat z mnohem méně výhodného průměru.
Hodně štěstí.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
 Dobrý den chci se zeptat, co vše by mělo obsahovat potvrzení o pohovoru ve firmě pro pracovní uřad. 
!Dobrý den,

většinou se k tomu používá předepsaný formulář přímo z ÚP.
Hezký den.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
 Dobrý den, paní Irenko, obracím se na Vás s dotazem ohledně mateřské dovolené. Loni v červnu jsem úspěšně ukončila magisterský program na VŠ a od července nastoupila do zaměstnání. Nebylo pro mne perspektivní do budoucna, tak jsem pracovní poměr k poslednímu lednu tohoto roku ukončila. Poté jsem byla měsíc na úřadu práce a poté nastoupila do nového zaměstnání, které jsem ukončila po třech měsících ve výpovědní době. Mám odpracováno něco málo přes 270 dní u obou zaměstnavatelů dohromady. Loni jsem se vdala a chtěli bychom miminko, ale zároveň nevím, zda mi vznikne nárok na mateřskou když jsem teď na úřadu práce. Po VŠ jsem měla v plánu mít alespoň dva roky praxe před dítětem, ale momentálně chodím po pohovorech, kde si záludnou otázečkou stejně zjistí, že jsem vdaná a zájem potenciálního zaměstnavatele vyprchá. Ještě musím podotknout, že manžel pracuje ve velké firmě a není možné, aby nastoupil na mateřskou on, jelikož je spokojený na současném pracovním místě a s úpravou smlouvy by ze strany jeho zaměstnavatele byl velký problém. K zaměstnání si ale přivydělává na živnostenský list. Napadlo nás, zda by bylo výhodné, kdybych si založila živnostenský list a fakturoval by na mě. Předem děkuji za Vaši odpověď. Přeji pěkný den Lucie
!Dobrý den, paní Lucie.

Pokud byste otěhotněla v době, kdy jste na úřadu práce, bohužel byste nárok na mateřskou dovolenou neměla. Nastoupila byste až v den narození dítěte rovnou na rodičovskou dovolenou. Pokud byste si přála nově podnikat, jen kvůli mateřské, tak Vám to nedoporučuji. Zde byste si musela platit sama nemocenske pojištění, aby Vám vznikl nárok na mateřskou a pokud by Vaším jediným klientem byl Váš manžel, tak při součtu celkových nákladů versus brzká potencionální mateřská, v tom nevidím smysl. Stejně tak, pokud by Vás zaměstnal manžel jako podnikatel. Pokud by to bylo z důvodu získání mateřské, tak ten přínos, co byste z toho získala je malý. Navíc pokud se jedná o jakýkoliv pracovněprávní či obchodní vztah mezi Vámi a manželem, hrozí, že by vám sociálka stejně mateřskou nevyplatila, pokud by Váš případ prošetřila a vyhodnotila jako účelové získání podpory v mateřství (to se může a nemusí stát). Takže, pokud něco takového, tak jedině opravdu dlouhou dobu před těhotenství, což se ale finančně nevyplatí. Jinak hrozí, že by vám mateřskou stejně neuznali. Pro Vás je opravdu nejlepší nechat se zaměstnat. A to třeba i v zaměstnání, které pro Vás není tak lukrativní a dlouhodobě zajímavé. Musíte k tomu přistoupit jako k dočasné a účelové záležitosti. Ale není zároveň nutné neusilovat také o zajímavé místa. Pokud byste měla zájem, kontaktujte mě a já Vám připravím CV a motivační dopis a připravím Vás na pohovor takovým způsobem, že ani Vaše plánované těhotenství nebude překážkou k přijetí do zaměstnání.
Hodně štěstí.
Bc.Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Chci si vzit 1 den dovolene musim rikat duvod ?
!Dobrý den, paní Ř.

Ne, důvod dovolené nemusíte nikde uvádět.
Hezký den.
Bc.Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka
?
Dobrý den,
viděla jsem Váš e-lerningový kurz na Seduco a velice se mi líbil. Ráda bych ve své kariéře změnila pozici přípraváře a kalkulanta ve stavebnictví (10 let praxe v Praze) za pozici personalisty rovněž v Praze. Mám za sebou zkoušky NSK Personalista, Specialista vzdělávání a Specialista náboru. Mám 3 letou zkušenost v neziskové organizaci Česká origami společnost, kde jako jednatelka propaguji a zároveň učím skládat zájemce origami. Je mi 30 let a studuji 1 rokem VŠ Poradenství v odborném vzdělávání. Za dva roky bych ráda na mateřskou. Chtěla bych se zeptat, jestli je reálný můj požadavek min 25 000 Kč hrubého na hlavní pracovní poměr a dobu neurčitou na pozici personalisty v Praze, i když jsem jako personalista nikdy nepracovala? Pokud budete pro zodpovězení dotazu potřebovat poslat můj životopis a motivační dopis, případně výsledky psychodiagnostiky, ráda Vám jej zašlu. Děkuji předem za Vaši odpověď.
S přáním hezkého večera Lucie M
!Dobrý den, paní Lucie.

Děkujeme za Váš dotaz do personální poradny.

Jsem ráda, že jste viděla můj kurz a že se Vám líbil. V budoucnu připravujeme další kurzy na téma pracovněprávní problematiky. Sledujte stránky www.personalnireditelka.cz a věřím, že i příští kurz na jiné téma z oblasti personalistiky Vás také zaujme.

K Vašemu dotazu. Velmi záleží na jakou konkrétní pozici se budete hlásit, do jaké společnosti apod. Na Vašem případu se mi líbí, že přestože nemáte praxi v oblasti personalistiky, snažíte se proto doplnit vzdělání v oboru. To je krok správným směrem, kterým Vám pomůže. Radikální změna profese po 10 leté praxi v naprosto odlišném oboru, bude vždy vyžadovat čas a trpělivost. Tato investice se Vám však vrátí. Mzda, kterou požadujete, je reálná. Nicméně, budete se setkávat s tím, že personalista dá přednost někomu jinému, třeba i za vyšší mzdu, kdo bude mít praxi. Váš úspěch nebude postaven ani tak na nízkém mzdovém požadavku, ale na Vaší sebeprezentaci, která začíná již u životopisu a následně pak na pohovoru. Musíte personalistu přesvědčit, že je ve vás obrovský potenciál a potřebujete pouze příležitost. Musí pochopit, že se mu vyplatí dát Vám šanci navzdory absence praxe v oboru, místo toho, aby vzal někoho se zkušenostmi. To, že by se mu toto vyplatilo možná zní nepravděpodobně, ale skutečně jsou situace, kdy je to výhodné. Bude velmi záležet na tom, jak budete na pohovoru působit. Rozhodně se domnívám, že tato životní změna je možná a na pozici personalisty se uplatníte, když za tím půjdete jako doposud. Pokud byste si přála objednat přípravnou konzultaci na pohovor, neváhejte nás kontaktovat.

Hodně štěstí.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Již skoro rok hledám zaměstnání. Jen za poslední 3,5 měsíce jsem absolvovala asi 14 pohovorů (ano několik z nich jsem sama opustila, jelikož se jednalo o klamavou nabídku práce).
Bohužel jsem stále neúspěšná. Jsem vysokošolsky vzdělaná v oboru sportovní marketing. A tomu jsem se také celou svou praxi věnovala. Obávám se, že mimo daný obor je tato praxe nevítaná.
Je mi třicet let a jsem svobodná. Mám bohužel handicap v tom, že nemohu řídit.
Zkouším reagovat na různé pozice od asistentek až po manažerské. I různé obory – sport, obchod, média, služby…
Nemyslím si, že vystupuji při pohovorech špatně, jelikož dvakrát jsem byla odmítnuta s odůvodněním, že jsem na danou pozici až moc kvalifikována. A již se mi stalo, že jsem byla firmou znovu oslovena s nabídkou již uvolněné adekvátní pozice, ale sešlo z toho právě z důvodu, že nemohu řídit.
Je pravda, že první měsíce jsem hledala práci pouze v oboru a s jednou to vypadalo hodně nadějně a odmítla jsem jinou práci. Jenže tento risk se mi nevyplatil. Následně jsem měla rodinné problémy a chvíli, tak nebyla práci schopna hledat. posledních 5 měsíců ji hledám velmi intentivně, ale bez úspěchu a již jsem hodně frustrována.
U pohovorů navíc přichází otázka, proč práci hledám takovou dobu. A já upřímně nevím, jak na ni správně odpovědět. Mohu Vás poprosit o radu? Jak na tuto otázku reagovat?
předem velmi děkuji za odpověď
MG
!Děkujeme za Váš dotaz do naší personální poradny.
Na otázku personalisty, proč hledáte tak dlouhou dobu práci, doporučuji následující odpověď: ,,Volbu zaměstnání považuji za velmi důležité, dlouhodobé rozhodnutí a závazek, který mi vůči zaměstnavateli vzniká. Vážím si jeho případné nabídky spolupráce a uvědomuji si náklady, které by moje případné lehkomyslné přijetí zaměstnání, mohlo způsobit, pokud bych následně změnila názor a do práce nenastoupila nebo odešla ve zkušební době. Chci eliminovat tyto rizika a přijmout až nabídku, kterou si budu maximálně jista, abych mohla nabídnout tutéž jistotu i mému novému zaměstnavateli. Hledám dlouhodobou spolupráci. Z pohovoru mám nyní dojem, že tato konkrétní pracovní pozice odpovídá tomu, co hledám a tomu, co můžu zaměstnavateli také nabídnout já a byla bych moc ráda, pokud bych dostala příležitost s vámi spolupráci navázat.“
Nicméně zároveň bych se zamyslela nad skutečnými důvody vašich současných neúspěšných pokusů o to, najít nové zaměstnání. Domnívám se, že pouze zodpovězení této otázky vhodným způsobem vaši situaci nevyřeší. Problém bude hlubšího charakteru. Může se jednat o Váš CV, motivační dopis nebo způsob prezentace na pohovoru. Pokud byste s tímto chtěla skutečně pomoci, neváhejte nás kontaktovat.

Hodně štěstí na pohovoru přeje

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Hezký den, jsem těhotná ve zkušební době, ale myslím, že mě zaměstnavatel chce dát výpověď. O mém těhotenství zatím neví. Má nějakou šanci uspět? Inka
!Krásný den, Inko.

Děkujeme za Váš dotaz do personální poradny. Ano, bohužel, pokud jste ve zkušební době, může s Vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr bez udání důvodu, přestože jste těhotná. Píšete, že zatím se pouze domníváte, že vám výpověď hrozí a zaměstnavatel o vašem těhotenství netuší. Využila bych proto tento čas a přemýšlela, proč se domníváte, že s vámi zaměstnavatel chce ukončit pracovní poměr a jestli to můžete změnit. Možná ještě máte čas to zvrátit. Ve vaší současné situaci by to bylo opravdu pro vás nyní nejvýhodnější.

Hodně štěstí přeje

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den, už rok hledám práci, stále marně. Nevíte prosím, co dělám špatně? Praxi i vzdělání v oboru mám. Děkuji, K.H.
!Dobrý den.

Děkujeme za dotaz do naší personální poradny.
Bohužel, důvodů může být hned několik, a váš dotaz je příliš obecný, abychom mohli jednoznačně odpovědět na váš konkrétní případ. Obecně jsou nejčastějšími důvody nevhodné pracovní pozice, o které se ucházíte, špatně napsaný CV nebo motivační dopis, způsob vaší prezentace na pohovoru. Praxe i vzdělání bohužel v dnešní době již nestačí, je velká konkurence na trhu práce. Musíte opravdu zaujmout. Pokud máte pocit, že vše děláte správně, může tomu tak skutečně být, jen to prostě nestačí. Jestliže chcete konkrétní pomoc, neváhejte nás kontaktovat.

Hodně úspěchů při hledání práce přeje.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Jsem studentkou vysoké školy a mám dvě brigády na dohodu o provedení práce. V jedné si vydělám 8 tisíc a v druhé 5 tisíc. Celkem mám tedy z dohod měsíční příjem asi 13 tisíc. Četla jsem, že pokud příjem z dohod přesáhne 10 tisíc, musím z něj odvést sociální a zdravotní pojištění. Kam to mám hlásit a jak postupovat? Katka
!Dobrý den, Katko.

Děkujeme za Váš dotaz do naší personální poradny.
Pokud máte podepsané dohody o provedení práce u dvou odlišných zaměstnavatelů, nemusíte z vašeho příjmu platit sociální a zdravotní pojištění, přestože přesáhl v celkovém součtu deset tisíc korun měsíčně. V případě více příjmů z dohod od různých zaměstnavatelů se totiž příjmy nesčítají. Pokud by se vám v budoucnu stalo, že mzda u jedné z dohod vašich dvou zaměstnavatelů, převýší 10 tisíc měsíčně, zaměstnavatel z ní naopak musí odvést zdravotní a sociální pojištění.

Hezký den.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den. Můžete mi prosím poradit? Hledám práci a nemám dokončenou vysokou školu. Studovala jsem pouze dva roky. Mám to uvádět v CV nebo raději ne? Děkuji. Kateřina Vojtíšková
!Dobrý den, paní Vojtíšková.

Děkujeme za dotaz do naší personální poradny.
Přestože jste vysokou školu nedokončila, uvedla bych ji do vašeho CV. Studium sice nebylo završeno získáním vysokoškolského diplomu, ale určitě pro vás i tak bylo cennou zkušeností, ze které jste si odnesla odborné znalosti, které mohou být pro vašeho zaměstnavatele důležité a není proto důvod je tajit. Naopak. Do CV bych tedy uvedla pouze rok, název školy a oboru. Nezmiňovala bych se o tom, jakým způsobem bylo studium konkrétně zakončeno. Pokud se vás na toto zeptají na pohovoru, je třeba jen promyslet diplomatickou odpověď, která jasně vysvětlí způsob a důvod ukončení, aniž by vás to poškodilo. Pokud byste si přála pomoci s přípravou na pohovor, neváhejte nás kontaktovat.

Hezký den.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den, vážená paní ředitelko.
Pracuji na pozici sales managerky. Součástí mojí pracovní náplní je časté dojíždění ke klientům. Většinu času v práci trávím ve vozidle na služební cestě. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Dítě jsme si moc přáli a já mám strach, aby se mi v autě něco nestalo. Nechci se samozřejmě zavřít doma, ale ráda bych služební cesty aspoň omezila. Bojím se však, co na to řekne můj zaměstnavatel. Může trvat na služebních cestách i nadále?
Děkuji.
A.K.
!Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz do naší personální poradny.
Zaměstnavatel může vyslat těhotnou ženu na služební cestu pouze s jejím vlastním souhlasem. Tzn. pokud vy sama nebudete chtít služební cestu podniknout, nesmí vás k tomu nutit.

Přeji hodně štěstí s novým miminkem.
Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Mám podepsat pracovní smlouvu, kde je uvedený základ + odměny, které nejsou blíže specifikované? Nebude se mi například nemocenská, dovolená nebo odstupné počítat jen ze základu uvedeného ve smlouvě?
!Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz do naší personální poradny.
Nemusíte se obávat, veškeré náhrady za nemoc, dovolenou, odstupné, případně i potvrzení o příjmech za účelem hypotéky apod., to vše se vypočítává z vaší celkové mzdy. Nikoliv pouze ze základu. Je ale třeba si uvědomit, že odměny jsou nenárokovatelná složka, dle uvážení zaměstnavatele. Tzn. zaměstnavatel vám v extrémním případě může dát pouze základní mzdu, kterou máte uvedenou ve smlouvě.

Hezký den.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

?
Dobrý den.
Mám podepsanou smlouvu na dobu určitou do 5.6.2016. Je pak nutné ještě nějak sepsat výpověď?
k.
!Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz do naší personální poradny. Pracovní poměr se skončí automaticky ke dni, který je uveden ve smlouvě. Pokud byste ale přišla do práce a váš zaměstnavatel vám i nadále přiděloval práci, pak by se automaticky změnil na pracovní poměr na dobu neurčitou.

Hezký den.

Bc. Irena Tůmová, MBA
Vaše Personální ředitelka

– VYŽÁDEJTE SI KONZULTACI  –